Nadruki na odzieży
Sitodruk Bezpośredni
To najpopularniejsza z metod nadruków. Polega na bezpośrednim nakładaniu farby na koszulki poprzez specjalnie wcześniej przygotowane matryce poligraficzne, a następnie utrwalaniu termicznym nadruku. Przy tej metodzie każdy kolor nakładany jest na koszulkę oddzielnie i do każdego koloru wymagane jest przygotowanie oddzielnej matrycy. Przygotowanie matrycy polega na naświetleniu kliszy, a następnie metodą naświetlania światłoczułej emulsji, którą jest pokryta matryca sitodrukowa, przeniesienie projektu z kliszy na matrycę. Ze względu na koszt materiałów eksploatacyjnych wykorzystywanych w tym procesie i jego pracochłonność, koszt tzw. przygotowalni do druku jest dość wysoki. Wykonanie matrycy do jednego koloru to ok. 50zł. Sam nadruk tą techniką jest już bardzo tani. Metoda nadruków sitodrukowych jest zazwyczaj wykorzystywana do większych nakładów. Do sitodruku używa się farb plastizolowych, wodnych i rozpuszczalnikowych. Stosując farby puchnące, wypukłe, brokatowe można uzyskać bardzo ciekawe i oryginalne efekty nadruku.
Sitodruk Transferowy
Metoda ta wykorzystuje papier transferowy do przeniesienia farby na koszulkę, bluzę itp. Daje ona efekt idealnie gładkiego nadruku, o bardzo wysokim kryciu kolorów i wyrazistych krawędzi. Polega ona na naniesieniu wzoru farbą w odbiciu lustrzanym na papier a następnie ogrzaniu wzoru na tkaninę. Metoda ta charakteryzuje się dużą trwałością nadruku i łatwością umieszczenia nadruków w nietypowych miejscach takich jak bryt gotowej czapki lub pobliże szwów. Metoda ta wymaga poligraficznego przygotowania do druku jak i większego nakładu pracy niż przy druku bezpośrednim, co podnosi koszty.
Folia Flex
Metoda druku na koszulkach wykorzystująca folię flex i flok. Daje ona efekt cienkiej folii lub „meszku” o bardzo wysokim kryciu kolorów i wyrazistości krawędzi nadruku. Polega ona na wycięciu na ploterze tnącym wzorów ze specjalnej folii, a następnie wygrzaniu wzoru na tkaninę. Metoda ta charakteryzuje się dużą trwałością nadruku i pozwala na wykonywanie pojedynczych egzemplarzy. Nie wymaga poligraficznego przygotowania do druku, co znacznie obniża koszty samego procesu druku. Przy małych nakładach jest to najtańsza metoda nadruku. Głównym kosztem jest cena użytej folii, dlatego koszt jest uzależniony od powierzchni samego nadruku. Jedynym wymogiem technicznym przy tej metodzie jest przygotowanie projektu w grafice wektorowej (czyli w formacie corela – cdr. lub ilustratora ai.), ponieważ ploter tnący odczytuje tylko taką grafikę. Tą metodą można wykonać nadruki w podstawowych kolorach folii dostępnej na rynku.
Klasyczny Termotrasfer
Metoda nadruku w pełnym kolorze na specjalnym medium na laserowej kopiarko -drukarce, przeznaczonej do tej technologii. Następnie barwnik jest wtłaczany (transferowany) w materiał – w temperaturze i pod ciśnieniem. W biały materiał koszulki barwnik wnika bezpośrednio, w ciemny – z użyciem podkładu. Uwagi dot. podkładu pod nadruk na ciemną koszulkę (materiał): W przypadku nadruku w klasycznej (pełnokolorowej) technologii termotransferowej na ciemnej koszulce (lub innym materiale), konieczne jest zastosowanie pomiędzy materiałem (np. koszulką) a właściwym nadrukiem specjalnego podkładu. Podkład ten jest wykonany z tkaniny poliestrowej, która jest wyjściowo biała i może być przycinana w kształty prostokątne (wielokątne). Oczywiście podkład (tło) może być zadrukowany na dowolny kolor, ale nie do uzyskania jest dokładnie taki sam odcień podkładu jak koszulki. Zawsze też pozostaje lekko widoczna biała krawędź podkładu. W przypadku nieregularnych wzorów nie ma możliwości dokładnego wycięcia podkładu wzdłuż krawędzi wzoru. Można próbować wycinać ręcznie, ale przycięty zostaje fragment wzoru lub pozostaje fragment tła. Ze względu na użycie podkładu, wzrasta – w stosunku do nadruku na koszulce białej – cena za wykonanie nadruku.